Ампелопсис

Катерливият храст от Азия като че ли е сътворен за зимна градина с неговите елегантни бялозелени листа с мраморен рисунък. Елегантно увивно растение с листа, подобни на лозови, но изпъстрени с бяло или розово. Ampelopsis brevipedinculata е бързоразтящо катерливо растение с дълги червени стъбла и пъстри листа. Цъфти с дребни жълтеникави цветове, а след тях се появяват яркосини плодчета. Това е род с около 27 вида дървовидни, широколистни пълзящи растения и няколко храсти чиято родина е Северна Америка и Азия.

При допир с почвата силно разклоненото стъбло се вкоренява. Ампелопсис се катери с помощта на въздушни корени и може да достигне голяма височина. Растението има едри длановидно разчленени листа върху голяма дръжка. През есента листата стават червени и тогава растението демонстрира чудесната си красота.

Узрелите плодове са събрани на гроздове и имат синкаво-черен цвят. Родината на Ампелопсис веитхии (A. veitchii) е Китай, където то расте в топлите и влажни гори, като се катери по стъблата и клоните на дърветата. Той е с по-дребни листа. Като стайно растение Ампелопсис се гледа по-лесно и израства бързо както на светло, така и в полусянка, стига да се полива както трябва и да се пръска. При положение, че искате да го гледате като храстче, а не във висяща кошница, откършвайте растящите връхчета. След прецъфтяването на цветовете дава червени, по-късно до черни плодове.

Отглеждане и грижи:

Място:
Буйнорастящото растение обича да е на светло до полу-сенчесто място. През лятото - на стайна температура, а през зимата - между 2-15°С. През летните месеци можете да изнесете ампелопсиса на балкона или на терасата. През зимата лозата може да загуби листата си, но през пролетта се образуват нови. Вирее най-добре на полусянка и трябва да се пази от директна слънчева светлина.

Поливане:
През лятото се полива обилно, но през зимата - изключително пестеливо.

Почва:
Ампелопсисът расте в обикновена смес за саксийни цветя.

Подхранване и торене:
През вегетационния период се тори през 14 дни.

Пресаждане:
Ежегодишно през пролетта. Почвен субстрат: равни части чимовка, листовка, хумус, торф и пясък.


Размножаване:
Размножаването се извършва през април-май посредством връхни или издънкови резници при температура на почвата 15-20°С.

Вредители:
Червен акар, трипси, листни въшки.

Съвети:
1. За регенериране през пролетта препоръчваме да смените пръстта на растението.
2. През пролетта и лятото не трябва да оставяте почвата да пресъхне, а на две седмици се препоръчва и подхранване.

Коментари