Бръшлян


Бръшлянът е едно от най разпространените стайни растения.
В родът Hedera има само 15 вида, но съществуват много разнообразни форми и разновидности.
Бръшлянът търси опора и се прикрепя към нея с въздушни корени.
Цъфти с малки цветчета в “главички”, които се появяват при стари екзсмпляри – на клончета с целокрайни листа.
За да се разклонят стеблата, се режат върховете – в края на пролетта.
Листата трябва да се пазят от съприкосновение със стъклата на прозорците – и лятото, за да не изгорят, и зимата, за да не измръзнат.
Растението се чувства добре на проветриво място.
Бръшлянът е подходящ за хидрокултура.
Листата на бръшляна “попиват” токсините, съдържащи се в детергентите, разтворителите и цигарения дим.

Има различни видове бръшлян – немски, шведски и др. “Истинският бръшлян” всъщност са всички разновидности на хедерата. Всички те действително заслужават славата си на идеални декоративни растения, които биха могли да “поукрасят” всяка сграда или по –оскъдна градина.

Основният вид бръшлян не се нуждае от специално описание, защото е широко разпространен в цяла Европа и Америка. Това, което е по – непопулярно, е голямото разнообразие на основните видове.

Има и други водове, които се различават по форма на листата - от обикновено листо във формата на щит, до такива във формата на заострена звезда. Краищата са гладки или надиплени, а на цвят варират от едноцветни до множество комбинации на бяло, кремаво, сиво, зелено и жълто.
Видът с най - големи листа е Hedera canariensis.

Най-разпространен е видът Hedera helix. Той има най-много разновидности:

• Сортове с почти овални и закръглени листа – Hedera helix Harald, Hedera helix scutifolia
• Сорт със звездовидни листа – Hedera helix sagittaefolia
• Сортове с къдрави краища на листата – Hedera helix cristata, Hedera helix Ivalace
• Сортове с равни краища на листата, с чисто зелена окраска – Hedera helix Annette, Hedera helix Green Ripple
• Сортове с почти жълти листа – Hedera helix Eva, Hedera helix Mona Lisa
• Сортове с петнисти листа – Hedera helix Jubilee, Hedera helix Glacier, Hedera helix Glorie de Marengo

Много популярни и полезни, не е правилно да се смята, че са лесни за отглеждане.
Разбира се, те биха могли да процъфтят в едно неотоплено от дни помещения, но ще страдат във всеки дом с горещ и сух въздух. Затова е необходимо редовното пръскане на листата, особено когато радиаторите работят непрекъснато през зимата. В противен случай листата на бръшляна скоро ще покафенеят.

Отглеждане и грижи:

Температура: Хладно, но не студено помещение.Идеалната стая не трябва да се отоплява през зимата.Температура през нощта над 15 градуса може да създаде проблеми за растението.

Светлина: През зимата има нужда от повече светлина. Избягвайте директната слънчева светлина през лятото.

Вода: Лятото се полива често, за да се поддържа пощата влажна. През зимата ограничете поливането.

Влажност на въздуха: През лятото пръскайте листата често, особено ако въздухът в стаята е топъл и сух. Правете същото и през зимата, особено ако ползвате парно отопление. Избърсвайте често от праха.

Пресаждане: На всеки две години, през пролетта, бръшлянът се присажда в по – голяма саксия.
Бръшляните не са само пълзящи растения. Идеални са също за висящи кошници, или пък за естествено килимче между други растения в градината.

Периодично е необходимо да се отстраняват връхчетата на растението, за да избуява по – бързо. Тези клончета можете да ползвате като резници.

Ако листата са изсъхнали и кафяви: Причината е прекалено високата температура в помещението. Проверете и за акари. Отрежете голите стебла и ги поставете на по -хладно място. Ако листата са изцяло зелени: Светлината не е достатъчна. Друга причина може да е нуждата от пресаждане. Листата са малки, бавно се развиват: Причина е липсата на достатъчно светлина. Отрежете голите стебла. Листата са сухи, потъмнели и със забавен растеж: Въздухът в помещението е прекалено сух. Проверете за акари. Пръскайте листата редовно.

Вредители:
• Акари;
• Щитоносни въшки;
• Листни въшки.
Като превенция, за да няма опасност от вредители – често пръскане; зимата трябва да е на хладно. За вече заразеното растение се прилага инсектицид.

Болести:
• Петнистост на листата – гъбично заболяване, причинено от гъбите Phylosticta.
Това заболяване се появява, при нарушение на режима на поливане и влажността на въздуха. Ако пораженията не са много, поразените части се отстраняват и се третира с фунгицид. Ако растението е силно пострадало, по-добре е да се унищожи.

Като билка:
Има отхрачващо действие, втечнява бронхиалния секрет. Има изразено противовъзпалително действие.Външно за укрепване на косъма.

Начин на употреба. Прави се студен извлек, като 1/2 чаена лъжичка ситно нарязани листа се заливат с 250 см3 студена вода и се оставят да киснат 8 часа. Тази доза се употребява за 1 ден.

Коментари